Så var det måndag igen och som vanligt fullspäckat schema. Speciellt eftersom vi inte tävlade igår och det betyder att alla hästar ska tränas. När de har tävlat så får de ju alltid några dagars återhämtning där de bara går i walker och hage.
Alla hästar var pigga och glada idag, kanske lite extra efter en ledig dag. När vi hade tränat klart så tog vi en sväng till startboxarna och övade med Royalist. Han har gjort en hel del träningar och går klockrent in, men är lite otålig när han väl är inne. Så vi tränar mer på det, man får bara nöta på helt enkelt och repetera. Tycker det gick jättebra med dagens övningar.
Startanmälan idag till på söndag då vi har fem starthästar i tre lopp. Det var också anmälningar till Jägersro nästa söndag och vi planerar att åka dit med två hästar, så nu rullar verkligen allt igång med tävlandet. Första tävlingsresan redan om knappt två veckor alltså och det på deras vårpremiär.