Idag var det något av s k rutinträning, som vi brukar ha på måndagar. De flesta reds på rakbanan med några få undantag och det var så där lite lagom tempo som gällde. Hästarna var pigga och såg fina ut.
Det största idag var ändå inte träningen utan att det var anmälningar, årets första anmälningslista är ute! Det var ganska tunt anmält, jag hade nog trott att fler hästar var redo för start. Men förhoppningsvis tillkommer några på startanmälningsdagen nästa måndag, så det blir en bra tävlingsdag söndagen den 5e.
Vi har fem anmälda i fyra lopp och jag hoppas framför allt att alla lopp blir av, att inget inställs pga för få antal hästar. Tycker det ser bra ut med förutsättningarna för oss utifrån hur anmälningslistan ser ut och ser verkligen fram emot startlistan.