Idag öppnade dirttracken! Kan inte med ord beskriva hur roligt och peppande det kändes att se hästarna komma galopperande på upploppet, oj vad vi har saknat detta!
Trots på förhand uppskruvade förväntningar på den här dagen så var det faktiskt ändå nästan överraskande vilken enorm kick det här gav, verkligen känslan av att nu börjar det på riktigt.
Dagens upplägg överlag var att hästarna fick komma ut på banan, trava igång en liten bit. Därefter galoppera väldigt lugnt på bortre långsidan för att sedan lägga upp tempot lite mer från sista sväng och framåt. Tanken med det var att dirttrackbanan är mer än dubbelt så lång som rakbanan och hästarna är under uppträning. Man vill då inte låta dem galoppera iväg för fort för långt, så de blir för trötta mot slutet. Några av hästarna blev rätt pigga och låg på ganska mycket, men alla hade bra ork hela vägen.
Vi är så nöjda med dagen och imorgon jobbar vi vidare med ett liknande upplägg.