I förra veckan var jag faktiskt iväg på semester i några dagar. Åkte i tisdags lunch till Kanarieöarna (Gran Canaria) och kom hem igen sent lördag kväll. Kanske var det lite kort tid, men bara att komma iväg hemifrån var otroligt värdefullt och så välbehövligt. Även om man är ledig hemma så är det inte alls som att resa iväg, det blir en helt annan avkoppling och ger också så mycket energi.
Det här var första semestern på 6,5 år och det är alldeles för länge sedan kände jag. Ett mål i år är att hinna med ett par kortare resor ytterligare när det blir en lucka, om så bara över en helg eller motsvarande i tid. Tror det gör så mycket gott, känner mig utvilad på ett helt annat sätt.
Idag var det så dags för att sätta igång hästarna igen, under denna vecka kommer de starta upp träningen och de allra flesta började idag. Några få har ju varit igång även under den här lugnare perioden som varit, men de allra flesta har vilat.
Under vilan har de ändå hållit igång med travpass i walkern, så de känns väl förberedda att börja arbeta igen även om vi så klart mjukstartar lite så det inte blir för mycket på en gång. Vi travade dem ner till volten längst ner vid rakbanan och sedan fick de jobba i lugn galopp i båda varven i ett lagom långt pass. Så roligt att se dem ute och ridas igen och imorgon blir det ungefär samma upplägg!